| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $183M | $232M | $236M | -21.0% | -22.3% |
| Op. Income | -$36M | $498.0K | -$44M | -7348.6% | 17.6% |
| Gross Margin | 21.2% | 32.6% | 16.7% | -11.5pp | 4.5pp |
| Net Margin | -16.5% | -0.0% | -14.4% | -16.5pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | $-0.00 | $-0.69 | -68900.0% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $14M | $103M | $32M | -86.5% | -56.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $183M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $68M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $250.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | -$14M |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$223.0K |
| Other Adjustments | $7M |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$373.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $50M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $226M |
| PP&E (Net) | $193M |
| Goodwill | $240M |
| Intangible Assets | $90M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $88M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $612M |
| TOTAL ASSETS | $839M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $142M |
| Other Current Liabilities | $186M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $345M |
| Long-Term Debt | $110M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $17M |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $238M |
| TOTAL LIABILITIES | $583M |
| Common Stock | $273M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $262M |
| Minority Interest | -$3M |
| TOTAL EQUITY | $259M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $583M |
| Total Debt | $228M |
| Net Debt | $171M |