| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $232M | — | $283M | — | -18.1% |
| Op. Income | $498.0K | — | -$30M | — | 101.7% |
| Gross Margin | 32.6% | — | 20.5% | — | 12.2pp |
| Net Margin | -0.0% | — | -8.2% | — | 8.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | — | $-0.46 | — | 99.8% |
| Free Cash Flow | $103M | — | $103M | — | -0.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $232M |
| Cost of Revenue | $156M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $236M |
| OPERATING INCOME | $498.0K |
| Interest Income | $976.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$46.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$46.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45.0K |
| D&A | $9M |
| EBIT | $257.0K |
| EBITDA | $9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$46.0K |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $90M |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$27M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$542.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | $103M |
| Net Change in Cash | $56M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $112M |
| Inventory | $44M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $251M |
| PP&E (Net) | $196M |
| Goodwill | $245M |
| Intangible Assets | $94M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $88M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $621M |
| TOTAL ASSETS | $872M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue | $108M |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $330M |
| Long-Term Debt | $200M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | -$64M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $241M |
| TOTAL LIABILITIES | $571M |
| Common Stock | $320M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $303M |
| Minority Interest | -$2M |
| TOTAL EQUITY | $301M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $571M |
| Total Debt | $232M |
| Net Debt | $165M |