| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $6M | $6M | 31.7% | 44.1% |
| Op. Income | -$17M | -$19M | -$19M | 10.6% | 9.8% |
| Gross Margin | 13.6% | 19.2% | 11.1% | -5.7pp | 2.5pp |
| Net Margin | -214.1% | -395.3% | 207.5% | 181.3pp | -421.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.65 | $-0.81 | $-0.07 | 20.4% | -852.9% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$17M | -$17M | 13.8% | 14.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$186.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| D&A | $636.0K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $636.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$930.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$170.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $36M |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $1.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $102M |
| Common Stock | $530.0K |
| Additional Paid-In Capital | $905M |
| Retained Earnings | -$869M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$28M |