| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | — | $16M | — | 36.6% |
| Op. Income | -$76M | — | -$69M | — | -10.2% |
| Gross Margin | 13.8% | — | 16.6% | — | -2.8pp |
| Net Margin | -269.7% | — | 867.2% | — | -1136.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.20 | — | $-2.20 | — | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$71M | — | -$67M | — | -5.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $79M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | -$76M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$60M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$60M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$49M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$60M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$70M |
| Capital Expenditure | -$350.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$69M |
| Sales/Maturities of Investments | $159M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $90M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$71M |
| Net Change in Cash | $40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $1.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $102M |
| Common Stock | $530.0K |
| Additional Paid-In Capital | $905M |
| Retained Earnings | -$869M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$28M |