| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $8M | $4M | -37.1% | 22.0% |
| Op. Income | -$18M | -$17M | -$20M | -7.2% | 7.5% |
| Gross Margin | 6.6% | 13.6% | 10.0% | -6.9pp | -3.4pp |
| Net Margin | -374.0% | -214.1% | 32.0% | -160.0pp | -406.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.61 | $-0.65 | $0.05 | 5.2% | -1379.2% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$15M | -$20M | -37.3% | -3.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $335.0K |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$645.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| D&A | $169.0K |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $169.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$316.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $25M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $95.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $318.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $118M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $127M |
| Account Payables | $675.0K |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $530.0K |
| Additional Paid-In Capital | $907M |
| Retained Earnings | -$888M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $127M |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | -$32M |