| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $183M | $184M | $157M | -0.7% | 16.4% |
| Op. Income | -$24M | -$13M | -$40M | -79.5% | 40.6% |
| Gross Margin | 69.4% | 70.2% | 67.4% | -0.8pp | 2.0pp |
| Net Margin | -14.1% | -6.2% | -28.6% | -8.0pp | 14.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $-0.19 | $-0.78 | -126.3% | 44.9% |
| Free Cash Flow | $4M | $33M | $7M | -89.2% | -51.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $183M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $81M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $207M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $594.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $29M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$34M |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $206M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $117M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $76M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $455M |
| PP&E (Net) | $134M |
| Goodwill | $538M |
| Intangible Assets | $111M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $875M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $414M |
| Other Current Liabilities | $809.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $494M |
| Long-Term Debt | $817M |
| Deferred Revenue NC | $32M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $946M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $603.0K |
| Additional Paid-In Capital | $781M |
| Retained Earnings | -$887M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$200.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$110M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$110M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $914M |
| Net Debt | $708M |