| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $190M | $183M | $167M | 4.0% | 13.7% |
| Op. Income | -$52M | -$24M | -$35M | -115.6% | -49.1% |
| Gross Margin | 69.5% | 69.4% | 67.6% | 0.0pp | 1.9pp |
| Net Margin | -35.1% | -14.1% | -23.7% | -20.9pp | -11.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.10 | $-0.43 | $-0.68 | -155.8% | -61.8% |
| Free Cash Flow | $30M | $4M | -$1M | 740.2% | 2475.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $190M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $83M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $106M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $184M |
| Cost & Expenses | $242M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$66M |
| Income Tax Expense | $869.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$67M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$67M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $44M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$808.0K |
| Purchases of Investments | -$75M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $186M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $136M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $95M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $525M |
| PP&E (Net) | $104M |
| Goodwill | $536M |
| Intangible Assets | $105M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $831M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $429M |
| Other Current Liabilities | $562.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $520M |
| Long-Term Debt | $818M |
| Deferred Revenue NC | $30M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $946M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $609.0K |
| Additional Paid-In Capital | $846M |
| Retained Earnings | -$953M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $250.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$111M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$111M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $915M |
| Net Debt | $729M |