| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $685M | — | $535M | — | 28.0% |
| Op. Income | -$112M | — | -$120M | — | 7.0% |
| Gross Margin | 68.7% | — | 68.4% | — | 0.3pp |
| Net Margin | -18.2% | — | -27.3% | — | 9.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.13 | — | $-2.65 | — | 19.6% |
| Free Cash Flow | $58M | — | $45M | — | 28.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $685M |
| Cost of Revenue | $214M |
| GROSS PROFIT | $471M |
| R&D Expenses | $190M |
| Selling & Marketing | $307M |
| General & Administrative | $85M |
| SG&A Expenses | $392M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $582M |
| Cost & Expenses | $797M |
| OPERATING INCOME | -$112M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$122M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$125M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$125M |
| D&A | $41M |
| EBIT | -$111M |
| EBITDA | -$70M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$125M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $120M |
| Deferred Income Tax | $332.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $40M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$300.0K |
| Purchases of Investments | -$124M |
| Sales/Maturities of Investments | $121M |
| Other Investing Activities | $300.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | -$12.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $58M |
| Net Change in Cash | $43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $207M |
| Short-Term Investments | $84M |
| Net Receivables | $152M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $510M |
| PP&E (Net) | $137M |
| Goodwill | $516M |
| Intangible Assets | $101M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $85M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $849M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $427M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $531M |
| Long-Term Debt | $816M |
| Deferred Revenue NC | $31M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $948M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $597.0K |
| Additional Paid-In Capital | $746M |
| Retained Earnings | -$861M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$120M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$120M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $914M |
| Net Debt | $707M |