| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $184M | $176M | $152M | 5.0% | 21.7% |
| Op. Income | -$13M | -$23M | -$41M | 42.6% | 67.2% |
| Gross Margin | 70.2% | 69.4% | 67.1% | 0.9pp | 3.1pp |
| Net Margin | -6.2% | -16.3% | -29.4% | 10.2pp | 23.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.49 | $-0.79 | 61.2% | 75.9% |
| Free Cash Flow | $33M | $14M | $513.0K | 131.8% | 6336.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $78M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $100M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $198M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $960.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $28M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $18M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$790.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $907.0K |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $207M |
| Short-Term Investments | $84M |
| Net Receivables | $152M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $510M |
| PP&E (Net) | $137M |
| Goodwill | $516M |
| Intangible Assets | $101M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $85M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $849M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $427M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $531M |
| Long-Term Debt | $816M |
| Deferred Revenue NC | $31M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $948M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $597.0K |
| Additional Paid-In Capital | $746M |
| Retained Earnings | -$861M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$120M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$120M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $914M |
| Net Debt | $707M |