| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $193M | $192M | $152M | 0.8% | 27.2% |
| Op. Income | $42M | $43M | $39M | -3.0% | 8.2% |
| Gross Margin | 67.7% | 70.1% | 76.9% | -2.4pp | -9.2pp |
| Net Margin | 16.9% | 17.6% | 19.8% | -0.7pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.69 | $0.71 | $0.70 | -2.8% | -1.4% |
| Free Cash Flow | $49M | $34M | $44M | 43.2% | 12.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $131M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $873.0K |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $151M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $151M |
| Interest Expense | $54M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $42M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $131M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $873.0K |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $151M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $151M |
| Interest Expense | $54M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $42M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100M |
| Sales/Maturities of Investments | $92M |
| Other Investing Activities | -$171M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$180M |
| Net Debt Issuance | -$42M |
| Common Stock Repurchased | -$188.0K |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $76M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | -$112M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $208M |
| Short-Term Investments | $1.4B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $79M |
| Goodwill | $362M |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $10.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $722M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11.9B |
| TOTAL ASSETS | $13.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $225M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11.5B |
| Long-Term Debt | $251M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $292M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $544M |
| TOTAL LIABILITIES | $12.0B |
| Common Stock | $540.0K |
| Additional Paid-In Capital | $742M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$176M |
| Accum. Other Comp. Income | -$163M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13.5B |
| Total Debt | $476M |
| Net Debt | $269M |