| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | $74M | $63M | 4.3% | 23.2% |
| Op. Income | $15M | $12M | $12M | 30.1% | 32.9% |
| Gross Margin | 51.7% | 51.3% | 55.2% | 0.4pp | -3.5pp |
| Net Margin | 10.8% | 12.8% | 13.5% | -1.9pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $0.24 | $0.20 | -12.5% | 5.0% |
| Free Cash Flow | $8M | $24M | $16M | -64.7% | -46.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $842.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $745.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $842.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $745.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $745.0K |
| Stock-Based Compensation | $763.0K |
| Deferred Income Tax | -$10.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$219.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$63M |
| Sales/Maturities of Investments | $67M |
| Other Investing Activities | -$206M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$201M |
| Net Debt Issuance | $56M |
| Common Stock Repurchased | $33M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $92M |
| NET CASH FROM FINANCING | $181M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $203M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $369M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.2B |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $364M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.0B |
| Long-Term Debt | $116M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $208M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.3B |
| Common Stock | $427.0K |
| Additional Paid-In Capital | $417M |
| Retained Earnings | $383M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | -$45M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $747M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $747M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $116M |
| Net Debt | -$32M |