| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $81M | $77M | $67M | 4.8% | 20.6% |
| Op. Income | $19M | $15M | -$20M | 25.3% | 195.6% |
| Gross Margin | 55.4% | 51.7% | 48.0% | 3.7pp | 7.5pp |
| Net Margin | 19.3% | 10.8% | -20.3% | 8.4pp | 39.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.40 | $0.21 | $-0.32 | 90.5% | 225.0% |
| Free Cash Flow | $20M | $8M | $13M | 136.5% | 52.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $81M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $779.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $77M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $743.0K |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $81M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $779.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $77M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $743.0K |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $743.0K |
| Stock-Based Compensation | $828.0K |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$558.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$42M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | -$92M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$113M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $135M |
| NET CASH FROM FINANCING | $140M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $94M |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $325M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.5B |
| Tax Assets | $30M |
| Other Non-Current Assets | $315M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.8B |
| TOTAL ASSETS | $5.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.3B |
| Long-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $110M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.4B |
| Common Stock | $427.0K |
| Additional Paid-In Capital | $417M |
| Retained Earnings | $400M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | -$45M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $765M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $765M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.2B |
| Total Debt | $121M |
| Net Debt | -$90M |