| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | $72M | $55M | 3.4% | 33.9% |
| Op. Income | $12M | $12M | $8M | -2.6% | 39.8% |
| Gross Margin | 51.3% | 52.6% | 55.6% | -1.3pp | -4.3pp |
| Net Margin | 12.8% | 12.1% | 11.2% | 0.6pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.22 | $0.15 | 9.1% | 60.0% |
| Free Cash Flow | $24M | -$12M | $14M | 303.9% | 65.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $71M |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $744.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $71M |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $744.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $744.0K |
| Stock-Based Compensation | $621.0K |
| Deferred Income Tax | -$11.0K |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$327.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$891.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$155M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$156M |
| Net Debt Issuance | -$2.0K |
| Common Stock Repurchased | -$33M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $179M |
| NET CASH FROM FINANCING | $146M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $170M |
| Short-Term Investments | $205M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $394M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.1B |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $281M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.4B |
| TOTAL ASSETS | $4.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.9B |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $139M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $427.0K |
| Additional Paid-In Capital | $417M |
| Retained Earnings | $384M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | -$46M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $744M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $744M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.8B |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | -$109M |