| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $606.7K | $549.9K | — | 10.3% | — |
| Op. Income | $443.7K | $407.1K | — | 9.0% | — |
| Gross Margin | 95.2% | 94.3% | — | 0.9pp | — |
| Net Margin | 64.2% | 60.4% | — | 3.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.26 | — | 20.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $606.7K |
| Cost of Revenue | $29.3K |
| GROSS PROFIT | $577.4K |
| R&D Expenses | $48.0K |
| Selling & Marketing | $56 |
| General & Administrative | $70.2K |
| SG&A Expenses | $70.2K |
| Other Expenses | $15.4K |
| Operating Expenses | $133.7K |
| Cost & Expenses | $163.0K |
| OPERATING INCOME | $443.7K |
| Interest Income | $161 |
| Interest Expense | $973 |
| Other Income/Expenses | $3.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $447.1K |
| Income Tax Expense | $54.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $392.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $389.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $389.3K |
| D&A | $15.4K |
| EBIT | $448.1K |
| EBITDA | $463.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $606.7K |
| Cost of Revenue | $29.3K |
| GROSS PROFIT | $577.4K |
| R&D Expenses | $48.0K |
| Selling & Marketing | $56 |
| General & Administrative | $70.2K |
| SG&A Expenses | $70.2K |
| Other Expenses | $15.4K |
| Operating Expenses | $133.7K |
| Cost & Expenses | $163.0K |
| OPERATING INCOME | $443.7K |
| Interest Income | $161 |
| Interest Expense | $973 |
| Other Income/Expenses | $3.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $447.1K |
| Income Tax Expense | $54.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $392.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $389.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $389.3K |
| D&A | $15.4K |
| EBIT | $448.1K |
| EBITDA | $463.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $553.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $90.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $291.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $393.2K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $438.3K |
| Deferred Revenue | $4.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $982.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $989.8K |
| Common Stock | $225.5K |
| Additional Paid-In Capital | $398.8K |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $185.2K |
| Other Equity | -$225.5K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $18.6K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $473.7K |
| Net Debt | -$80.0K |