| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | — | 0.8% | — |
| Op. Income | -$910.0K | -$215.0K | — | -323.3% | — |
| Gross Margin | 91.0% | 90.5% | — | 0.5pp | — |
| Net Margin | -17.8% | -2.7% | — | -15.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.01 | — | -560.0% | — |
| Free Cash Flow | $300.0K | -$2M | — | 115.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $424.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $144.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$910.0K |
| Interest Income | $73.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $73.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$837.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$837.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$837.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$837.0K |
| D&A | $130.0K |
| EBIT | -$910.0K |
| EBITDA | -$780.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$837.0K |
| Depreciation & Amortization | $130.0K |
| Stock-Based Compensation | $437.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $311.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$444.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$472.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $20.0K |
| FREE CASH FLOW | $300.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $525.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $573.0K |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $848.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $518.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $152M |
| Retained Earnings | -$135M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |