| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $5M | $5M | 26.1% | 14.7% |
| Op. Income | $466.0K | -$910.0K | $622.0K | 151.2% | -25.1% |
| Gross Margin | 91.1% | 91.0% | 94.9% | 0.1pp | -3.8pp |
| Net Margin | 8.2% | -17.8% | 14.6% | 26.0pp | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $-0.04 | $0.04 | 157.6% | -36.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | $300.0K | $35.0K | -543.7% | -3902.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $528.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $418.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $466.0K |
| Interest Income | $53.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $53.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $519.0K |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $488.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $488.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $488.0K |
| D&A | $161.0K |
| EBIT | $466.0K |
| EBITDA | $627.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $528.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $418.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $466.0K |
| Interest Income | $53.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $53.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $519.0K |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $488.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $488.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $488.0K |
| D&A | $161.0K |
| EBIT | $466.0K |
| EBITDA | $627.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $488.0K |
| Depreciation & Amortization | $161.0K |
| Stock-Based Compensation | $34.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $279.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$10.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$225.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $178.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $465.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $571.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $536.0K |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $443.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $465.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $152M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |