| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | — | -0.2% | — |
| Op. Income | -$215.0K | -$523.0K | — | 58.9% | — |
| Gross Margin | 90.5% | 90.6% | — | -0.1pp | — |
| Net Margin | -2.7% | -9.4% | — | 6.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.02 | — | 71.5% | — |
| Free Cash Flow | -$2M | $259.0K | — | -864.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $444.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $835.0K |
| Selling & Marketing | $105.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$215.0K |
| Interest Income | $88.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $88.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$127.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$127.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$127.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$127.0K |
| D&A | $73.0K |
| EBIT | -$215.0K |
| EBITDA | -$142.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$127.0K |
| Depreciation & Amortization | $73.0K |
| Stock-Based Compensation | $71.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$798.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$788.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$798.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $645.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $592.0K |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $909.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $713.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |