| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $91M | $83M | 0.0% | 9.2% |
| Op. Income | $20M | $21M | $20M | -3.5% | -0.6% |
| Gross Margin | 59.3% | 63.1% | 67.1% | -3.8pp | -7.8pp |
| Net Margin | 18.2% | 18.7% | 19.1% | -0.6pp | -0.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.41 | $1.45 | $1.33 | -2.8% | 6.0% |
| Free Cash Flow | $17M | $42M | $6M | -60.6% | 181.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $928.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $84M |
| Interest Expense | $36M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $928.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $84M |
| Interest Expense | $36M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $433.0K |
| Deferred Income Tax | $266.0K |
| Other Non-Cash Items | $20.0K |
| Change in Working Capital | -$922.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$45M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47M |
| Net Debt Issuance | -$32M |
| Common Stock Repurchased | -$108.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $89M |
| NET CASH FROM FINANCING | $52M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $208M |
| Short-Term Investments | $565M |
| Net Receivables | $48M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $822M |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $4.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $161M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.2B |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $518M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.2B |
| Long-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $197M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | $593M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$29M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $612M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $612M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $619M |
| Net Debt | $410M |