| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $91M | $83M | -1.4% | 7.8% |
| Op. Income | $18M | $20M | $16M | -10.7% | 9.8% |
| Gross Margin | 61.3% | 59.3% | 63.4% | 2.0pp | -2.1pp |
| Net Margin | 16.7% | 18.2% | 15.8% | -1.5pp | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.27 | $1.41 | $1.11 | -9.9% | 14.4% |
| Free Cash Flow | $8M | $17M | $39M | -49.5% | -78.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $955.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $83M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $955.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $83M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $471.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $640.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $12M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | $61M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$92M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$39M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $250M |
| PP&E (Net) | $132M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $5.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $171M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.7B |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $66M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.7B |
| Long-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $597M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $698M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $50M |
| Retained Earnings | $603M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$54M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $600M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $600M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $166M |
| Net Debt | -$29M |