| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $84M | $81M | 7.8% | 11.5% |
| Op. Income | $21M | $17M | $23M | 25.8% | -8.6% |
| Gross Margin | 63.1% | 60.6% | 70.7% | 2.5pp | -7.6pp |
| Net Margin | 18.7% | 15.9% | 22.5% | 2.8pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.45 | $1.13 | $1.52 | 28.3% | -4.6% |
| Free Cash Flow | $42M | -$28M | $42M | 251.3% | -0.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $891.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $891.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $433.0K |
| Deferred Income Tax | $30.0K |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | $32M |
| OPERATING CASH FLOW | $44M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$93M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$73M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$158M |
| Net Debt Issuance | $296M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$156M |
| NET CASH FROM FINANCING | $129M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $186M |
| Short-Term Investments | $549M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $792M |
| PP&E (Net) | $135M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $4.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $184M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.2B |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $551M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.2B |
| Long-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $215M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $116.0K |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | $579M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$55M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $569M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $569M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $651M |
| Net Debt | $465M |