| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | $83M | $79M | 1.4% | 6.1% |
| Op. Income | $17M | $16M | $26M | 1.3% | -36.1% |
| Gross Margin | 60.6% | 63.4% | 76.1% | -2.8pp | -15.6pp |
| Net Margin | 15.9% | 15.8% | 25.8% | 0.1pp | -9.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.13 | $1.11 | $1.67 | 1.8% | -32.3% |
| Free Cash Flow | -$28M | $39M | $13M | -170.3% | -321.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $350.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $77M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $350.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $77M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $433.0K |
| Deferred Income Tax | -$840.0K |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$809.0K |
| Acquisitions (Net) | $4.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $14M |
| Net Debt Issuance | -$69M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $53M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $171M |
| Short-Term Investments | $465M |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $691M |
| PP&E (Net) | $136M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $4.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $149M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.1B |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $254M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.0B |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $176M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.2B |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | $573M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$53M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $565M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $565M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $355M |
| Net Debt | $183M |