| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $186M | $155M | $241M | 19.8% | -22.7% |
| Op. Income | -$47M | -$41M | -$22M | -12.3% | -106.8% |
| Gross Margin | 30.5% | 34.1% | 31.4% | -3.7pp | -1.0pp |
| Net Margin | -25.7% | -218.1% | -7.1% | 192.4pp | -18.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-2.24 | $-0.11 | 86.2% | -181.8% |
| Free Cash Flow | -$111.0K | -$99M | -$8M | 99.9% | 98.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $130M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $103M |
| Cost & Expenses | $233M |
| OPERATING INCOME | -$47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $790.0K |
| Other Income/Expenses | $21.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$46M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$48M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$48M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$65.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $605.0K |
| Capital Expenditure | -$716.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$716.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$203.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$202.0K |
| FREE CASH FLOW | -$111.0K |
| Net Change in Cash | -$622.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $97M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $351M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $152M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $699.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $205M |
| TOTAL ASSETS | $557M |
| Account Payables | $66M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $56M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $238M |
| Long-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $372M |
| Common Stock | $1.0B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$636M |
| Treasury Stock | -$193M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $185M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $557M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | -$5M |