| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $155M | $295M | $175M | -47.4% | -11.0% |
| Op. Income | -$41M | -$9M | -$40M | -342.1% | -4.0% |
| Gross Margin | 34.1% | 34.2% | 30.0% | -0.1pp | 4.1pp |
| Net Margin | -218.1% | -0.8% | -17.1% | -217.3pp | -201.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.24 | $-0.02 | $-0.19 | -13900.0% | -1078.9% |
| Free Cash Flow | -$99M | $43M | -$68M | -330.0% | -47.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $102M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $674.0K |
| Other Income/Expenses | $534.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $298M |
| Net Income from Continuing Ops | -$339M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$339M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$339M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$40M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$339M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $297M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$68M |
| OPERATING CASH FLOW | -$98M |
| Capital Expenditure | -$964.0K |
| Acquisitions (Net) | -$12M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $24M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$598.0K |
| FREE CASH FLOW | -$99M |
| Net Change in Cash | -$89M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $131M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $370M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $152M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $697.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $206M |
| TOTAL ASSETS | $576M |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $58M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $220M |
| Long-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $131M |
| TOTAL LIABILITIES | $351M |
| Common Stock | $1.0B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$588M |
| Treasury Stock | -$193M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $225M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $225M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $576M |
| Total Debt | $126M |
| Net Debt | -$7M |