| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $259M | $186M | $294M | 39.0% | -12.0% |
| Op. Income | -$8M | -$47M | -$4M | 82.8% | -111.5% |
| Gross Margin | 35.5% | 30.5% | 32.0% | 5.0pp | 3.5pp |
| Net Margin | -3.2% | -25.7% | -1.3% | 22.5pp | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.31 | $-0.02 | 82.8% | -120.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$111.0K | -$2M | -3672.1% | -151.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $259M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $92M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $41M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $808.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $49.0K |
| Other Non-Cash Items | -$33M |
| Change in Working Capital | $30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$667.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $103.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $133M |
| Inventory | $155M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $455M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $152M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $741.0K |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $207M |
| TOTAL ASSETS | $662M |
| Account Payables | $155M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $56M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $344M |
| Long-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $133M |
| TOTAL LIABILITIES | $478M |
| Common Stock | $1.0B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$644M |
| Treasury Stock | -$193M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $184M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $184M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $662M |
| Total Debt | $125M |
| Net Debt | -$5M |