| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $345.8K | $345.8K | 212.2% | 212.2% |
| Op. Income | $480.5K | -$108.1K | -$621.8K | 544.5% | 177.3% |
| Gross Margin | 62.7% | 42.7% | -73.8% | 20.0pp | 136.5pp |
| Net Margin | 44.5% | -31.3% | -179.8% | 75.8pp | 224.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.00 | $-0.01 | 566.7% | 177.8% |
| Free Cash Flow | -$2.4K | -$12.4K | $289.2K | 80.5% | -100.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $403.0K |
| GROSS PROFIT | $676.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $141.7K |
| SG&A Expenses | $141.7K |
| Other Expenses | $54.4K |
| Operating Expenses | $196.1K |
| Cost & Expenses | $599.1K |
| OPERATING INCOME | $480.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $480.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $480.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $480.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $480.5K |
| D&A | $54.4K |
| EBIT | $480.5K |
| EBITDA | $535.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $403.0K |
| GROSS PROFIT | $676.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $141.7K |
| SG&A Expenses | $141.7K |
| Other Expenses | $54.4K |
| Operating Expenses | $196.1K |
| Cost & Expenses | $599.1K |
| OPERATING INCOME | $480.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $480.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $480.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $480.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $480.5K |
| D&A | $54.4K |
| EBIT | $480.5K |
| EBITDA | $535.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $480.5K |
| Depreciation & Amortization | $54.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $126.2K |
| Change in Working Capital | -$663.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2.4K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2.4K |
| Net Change in Cash | -$2.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $851.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $876.7K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $84.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $40.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $11.6K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $40.8K |
| Net Debt | $17.1K |