| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $210.0K | 57.4% | 709.2% |
| Op. Income | $490.0K | $480.5K | -$299.5K | 2.0% | 263.6% |
| Gross Margin | 42.4% | 62.7% | 28.9% | -20.3pp | 13.5pp |
| Net Margin | 28.8% | 44.5% | -142.6% | -15.7pp | 171.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $-0.00 | 0.0% | 261.5% |
| Free Cash Flow | $531.6K | -$2.4K | -$218.0K | 22166.0% | 343.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $979.0K |
| GROSS PROFIT | $720.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $175.7K |
| SG&A Expenses | $175.7K |
| Other Expenses | $54.4K |
| Operating Expenses | $230.2K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $490.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $490.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $490.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $490.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $490.0K |
| D&A | $54.4K |
| EBIT | $490.0K |
| EBITDA | $544.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $979.0K |
| GROSS PROFIT | $720.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $175.7K |
| SG&A Expenses | $175.7K |
| Other Expenses | $54.4K |
| Operating Expenses | $230.2K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $490.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $490.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $490.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $490.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $490.0K |
| D&A | $54.4K |
| EBIT | $490.0K |
| EBITDA | $544.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $490.0K |
| Depreciation & Amortization | $54.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$12.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $531.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $531.6K |
| Net Change in Cash | $531.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $555.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $933.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $30.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $40.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $11.6K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $40.8K |
| Net Debt | -$514.5K |