| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $345.8K | $301.8K | $493.3K | 14.6% | -29.9% |
| Op. Income | -$108.1K | -$152.6K | -$223.7K | 29.2% | 51.7% |
| Gross Margin | 42.7% | 42.1% | 33.1% | 0.6pp | 9.6pp |
| Net Margin | -31.3% | -547.6% | -45.3% | 516.3pp | 14.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.01 | $-0.00 | 93.7% | 52.6% |
| Free Cash Flow | -$12.4K | $73.7K | -$738.7K | -116.8% | 98.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $345.8K |
| Cost of Revenue | $198.2K |
| GROSS PROFIT | $147.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $201.3K |
| SG&A Expenses | $201.3K |
| Other Expenses | $54.4K |
| Operating Expenses | $255.8K |
| Cost & Expenses | $453.9K |
| OPERATING INCOME | -$108.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$108.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$108.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$108.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$108.1K |
| D&A | $54.4K |
| EBIT | -$108.1K |
| EBITDA | -$53.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$108.1K |
| Depreciation & Amortization | $54.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $41.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$12.4K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$12.4K |
| Net Change in Cash | -$12.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $284.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312.1K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $75M |
| Intangible Assets | $128.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $75M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $40.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $11.6K |
| Additional Paid-In Capital | $231M |
| Retained Earnings | -$158M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $73M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $73M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $75M |
| Total Debt | $40.8K |
| Net Debt | $14.7K |