| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $1M | $4M | 77.8% | -41.7% |
| Op. Income | -$6M | -$7M | -$4M | 16.5% | -47.2% |
| Gross Margin | 62.3% | 62.7% | 11.8% | -0.4pp | 50.5pp |
| Net Margin | -272.8% | -71.0% | -97.1% | -201.8pp | -175.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | $-0.02 | $-0.10 | -575.1% | -61.6% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$10M | -$2M | 52.1% | -190.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $984.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $949.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $667.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $61.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $265.0K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $265.0K |
| Stock-Based Compensation | $573.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$594.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$54.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54.0K |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $99.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $810.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue | $511.0K |
| Other Current Liabilities | $547.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $500M |
| Retained Earnings | -$557M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$946.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | $41M |