| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $3M | $4M | -55.0% | -65.9% |
| Op. Income | -$7M | $7M | -$5M | -197.8% | -56.0% |
| Gross Margin | 62.7% | 59.8% | 65.8% | 2.9pp | -3.1pp |
| Net Margin | -71.0% | 23.2% | -152.7% | -94.2pp | 81.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.02 | $-0.00 | -237.8% | -3850.0% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$14M | -$5M | 32.1% | -95.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $547.0K |
| GROSS PROFIT | $921.0K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $976.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $760.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$976.0K |
| Income Tax Expense | $67.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $344.0K |
| EBIT | -$216.0K |
| EBITDA | $128.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $344.0K |
| Stock-Based Compensation | $323.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$131.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$131.0K |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $511.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $132.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $837.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $877.0K |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $23.0K |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $82M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $491M |
| Retained Earnings | -$550M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $234.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | $40M |