| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $4M | -31.6% | -57.4% |
| Op. Income | -$7M | -$6M | -$4M | -24.6% | -71.0% |
| Gross Margin | 32.3% | 62.3% | 44.3% | -30.0pp | -12.0pp |
| Net Margin | -278.5% | -272.8% | -242.6% | -5.7pp | -35.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.16 | $-0.42 | 31.3% | 73.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$5M | -$954.0K | 43.9% | -175.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $576.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $999.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $787.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $358.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $258.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $334.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $334.0K |
| Stock-Based Compensation | $581.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $217.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$357.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$357.0K |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$377.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $389.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $65.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $523.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue | $48.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $501M |
| Retained Earnings | -$562M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$59M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$59M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | $42M |