| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $89M | $86M | -4.6% | -0.4% |
| Op. Income | -$468.0K | $4M | -$7M | -110.5% | 93.1% |
| Gross Margin | 40.1% | 40.4% | 33.5% | -0.3pp | 6.6pp |
| Net Margin | -0.8% | 3.0% | -13.3% | -3.8pp | 12.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.13 | $-0.57 | -124.8% | 94.3% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$7M | -$13M | 19.3% | 56.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | -$468.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$214.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$682.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$682.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$682.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$682.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$682.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $398.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $936.0K |
| Net Debt Issuance | -$48.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $54M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $101M |
| PP&E (Net) | $65M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $78M |
| TOTAL ASSETS | $179M |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $65M |
| TOTAL LIABILITIES | $136M |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | -$26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $179M |
| Total Debt | $55M |
| Net Debt | $50M |