| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $89M | $82M | $89M | 9.2% | 0.6% |
| Op. Income | $4M | -$2M | -$3M | 313.2% | 236.9% |
| Gross Margin | 40.4% | 37.6% | 34.9% | 2.8pp | 5.5pp |
| Net Margin | 3.0% | -1.6% | -15.3% | 4.6pp | 18.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $-0.06 | $-0.73 | 302.5% | 117.8% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$11M | $12M | 33.6% | -157.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$6M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $164.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$6M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $164.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $164.0K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $10M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$48.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$59.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $55M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $104M |
| PP&E (Net) | $63M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $77M |
| TOTAL ASSETS | $182M |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $65M |
| TOTAL LIABILITIES | $139M |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $182M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | $46M |