| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $3M | 9.4% | 41.7% |
| Op. Income | -$331.7K | -$95.4K | $84.7K | -247.7% | -491.8% |
| Gross Margin | 40.0% | 42.7% | 40.5% | -2.7pp | -0.5pp |
| Net Margin | 3.5% | 3.9% | 1.7% | -0.4pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.03 | $0.00 | -33.3% | 614.3% |
| Free Cash Flow | -$787.2K | $430.5K | $252.2K | -282.9% | -412.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $427.6K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $146.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$331.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15.7K |
| Other Income/Expenses | $466.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $134.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $134.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $135.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $135.6K |
| D&A | $370.6K |
| EBIT | $150.3K |
| EBITDA | $520.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $134.6K |
| Depreciation & Amortization | $370.6K |
| Stock-Based Compensation | $44.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$482.0K |
| Change in Working Capital | -$739.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$672.0K |
| Capital Expenditure | -$115.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$115.2K |
| Net Debt Issuance | -$270.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$787.2K |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $522.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $72.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $27M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $254.6K |
| Deferred Revenue | $379.5K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $429.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $6.7K |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | -$101.1K |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $27M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$11M |