| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $2M | 37.0% | 75.9% |
| Op. Income | -$95.4K | $35.4K | -$123.1K | -369.6% | 22.5% |
| Gross Margin | 42.7% | 44.8% | 43.1% | -2.1pp | -0.4pp |
| Net Margin | 3.9% | 0.1% | 9.5% | 3.9pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.01 | $0.05 | 400.0% | -40.0% |
| Free Cash Flow | $430.5K | $91.3K | $38.2K | 371.4% | 1026.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $455.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $52.2K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$95.4K |
| Interest Income | $2 |
| Interest Expense | $46.6K |
| Other Income/Expenses | $230.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $135.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $135.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $139.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $114.3K |
| D&A | $309.9K |
| EBIT | $182.2K |
| EBITDA | $492.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $135.6K |
| Depreciation & Amortization | $309.9K |
| Stock-Based Compensation | $34.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$277.6K |
| Change in Working Capital | $274.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $476.5K |
| Capital Expenditure | -$46.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$326.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $430.5K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $392.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $391.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $72.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $588.1K |
| Deferred Revenue | $431.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $867.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $4.9K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | -$100.0K |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$473.2K |