| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $2M | 3.3% | 22.7% |
| Op. Income | $35.4K | $31.4K | $6.0K | 12.8% | 493.0% |
| Gross Margin | 44.8% | 41.9% | 42.1% | 2.9pp | 2.8pp |
| Net Margin | 0.1% | -0.1% | -1.6% | 0.2pp | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.00 | $-0.01 | -1150.0% | 6.5% |
| Free Cash Flow | $91.3K | $398.3K | $240.9K | -77.1% | -62.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $309.0K |
| General & Administrative | $809.4K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $35.4K |
| Interest Income | $2 |
| Interest Expense | $35.0K |
| Other Income/Expenses | -$35.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $340 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $340 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36.8K |
| D&A | $267.2K |
| EBIT | $35.4K |
| EBITDA | $302.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $309.0K |
| General & Administrative | $809.4K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $35.4K |
| Interest Income | $2 |
| Interest Expense | $35.0K |
| Other Income/Expenses | -$35.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $340 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $340 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36.8K |
| D&A | $267.2K |
| EBIT | $35.4K |
| EBITDA | $302.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $340 |
| Depreciation & Amortization | $267.2K |
| Stock-Based Compensation | $42.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $38.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $348.6K |
| Capital Expenditure | -$257.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$257.2K |
| Net Debt Issuance | -$350.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$350.6K |
| FREE CASH FLOW | $91.3K |
| Net Change in Cash | -$259.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $634.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $724.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $529.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $407.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $560.5K |
| Deferred Revenue | $402.4K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $26.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $3.2K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | -$96.5K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |