| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $186M | $165M | $165M | 13.0% | 12.5% |
| Op. Income | $9M | -$5M | $11M | 283.8% | -18.8% |
| Gross Margin | 63.6% | 64.2% | 73.8% | -0.6pp | -10.2pp |
| Net Margin | 4.6% | 0.0% | 5.0% | 4.6pp | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $15.11 | $0.11 | $14.52 | 13169.2% | 4.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $177M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $139.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$500.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $177M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $139.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$500.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $206M |
| Short-Term Investments | $53M |
| Net Receivables | $94M |
| Inventory | $106M |
| Other Current Assets | $106M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $463M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $138M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $143M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $346M |
| TOTAL ASSETS | $809M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $55M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $58M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $303M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $875.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $342M |
| Common Stock | $33.6K |
| Additional Paid-In Capital | $398M |
| Retained Earnings | $35M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $34M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $440M |
| Minority Interest | $28M |
| TOTAL EQUITY | $467M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $809M |
| Total Debt | $73M |
| Net Debt | -$133M |