| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $165M | $153M | — | 7.8% | — |
| Op. Income | -$5M | -$9M | — | 46.3% | — |
| Gross Margin | 64.2% | 66.1% | — | -1.9pp | — |
| Net Margin | 0.0% | -14.4% | — | 14.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $-39.48 | — | 100.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $165M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $106M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $57M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $106.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $42.0K |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64.9K |
| D&A | -$423.8K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $139M |
| Short-Term Investments | $48M |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $97M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $384M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $139M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $144M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $347M |
| TOTAL ASSETS | $731M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $253M |
| Long-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $293M |
| Common Stock | $33.6K |
| Additional Paid-In Capital | $389M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $412M |
| Minority Interest | $27M |
| TOTAL EQUITY | $439M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $731M |
| Total Debt | $71M |
| Net Debt | -$68M |