| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $174M | $186M | $163M | -6.6% | 6.8% |
| Op. Income | $4M | $9M | $3M | -57.7% | 18.3% |
| Gross Margin | 61.5% | 63.6% | 71.2% | -2.0pp | -9.7pp |
| Net Margin | 7.7% | 4.6% | 1.0% | 3.1pp | 6.7pp |
| EPS (Diluted) | $23.42 | $15.11 | $2.70 | 55.1% | 767.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $174M |
| Cost of Revenue | $67M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $103M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $235.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $716.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | -$27.7K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $24 |
| EPS Diluted | $23 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $174M |
| Cost of Revenue | $67M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $103M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $235.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $716.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | -$27.7K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $24 |
| EPS Diluted | $23 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $194M |
| Short-Term Investments | $76M |
| Net Receivables | $87M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $100M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $456M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $137M |
| Intangible Assets | $29M |
| Long-Term Investments | $139M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $339M |
| TOTAL ASSETS | $795M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $272M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $896.3K |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $310M |
| Common Stock | $33.7K |
| Additional Paid-In Capital | $403M |
| Retained Earnings | $48M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $457M |
| Minority Interest | $28M |
| TOTAL EQUITY | $485M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $795M |
| Total Debt | $72M |
| Net Debt | -$122M |