| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $163M | — | -6.1% | — |
| Op. Income | -$9M | $3M | — | -383.4% | — |
| Gross Margin | 66.1% | 71.2% | — | -5.1pp | — |
| Net Margin | -14.4% | 1.0% | — | -15.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-39.48 | $2.70 | — | -1562.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $59M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $396.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $286.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$40 |
| EPS Diluted | -$39 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $129M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $97M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $88M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $370M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $139M |
| Intangible Assets | $39M |
| Long-Term Investments | $149M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $353M |
| TOTAL ASSETS | $723M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $265M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $296M |
| Common Stock | $33.4K |
| Additional Paid-In Capital | $378M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $402M |
| Minority Interest | $25M |
| TOTAL EQUITY | $427M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $723M |
| Total Debt | $60M |
| Net Debt | -$69M |