| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $163M | $165M | — | -1.6% | — |
| Op. Income | $3M | $11M | — | -71.0% | — |
| Gross Margin | 71.2% | 73.8% | — | -2.6pp | — |
| Net Margin | 1.0% | 5.0% | — | -4.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $2.70 | $14.52 | — | -81.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $163M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $116M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $65M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $95.0K |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $494.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$834.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $437.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $981.5K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $163M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $116M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $65M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $95.0K |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $494.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$834.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $437.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $981.5K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $203M |
| Short-Term Investments | $43M |
| Net Receivables | $111M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $86M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $443M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $90M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $127M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $271M |
| TOTAL ASSETS | $714M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $242M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $261M |
| Common Stock | $33.3K |
| Additional Paid-In Capital | $364M |
| Retained Earnings | $48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $429M |
| Minority Interest | $24M |
| TOTAL EQUITY | $453M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $714M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$182M |