| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $175M | $174M | $153M | 0.9% | 14.8% |
| Op. Income | $10M | $4M | -$9M | 151.7% | 205.1% |
| Gross Margin | 61.6% | 61.5% | 66.1% | 0.1pp | -4.5pp |
| Net Margin | 5.8% | 7.7% | -14.4% | -1.8pp | 20.2pp |
| EPS (Diluted) | $17.88 | $23.42 | $-39.48 | -23.7% | 145.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $175M |
| Cost of Revenue | $67M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $493.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $680.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $18 |
| EPS Diluted | $18 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $175M |
| Cost of Revenue | $67M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $493.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $680.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $18 |
| EPS Diluted | $18 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $270M |
| Short-Term Investments | $64M |
| Net Receivables | $98M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $87M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $519M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $135M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $136M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $330M |
| TOTAL ASSETS | $849M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $274M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $795.1K |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $80M |
| TOTAL LIABILITIES | $355M |
| Common Stock | $33.9K |
| Additional Paid-In Capital | $406M |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $466M |
| Minority Interest | $29M |
| TOTAL EQUITY | $494M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $849M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | -$200M |