| Metric | Q4 2015 | Q3 2015 | Q4 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $165M | — | — | — | — |
| Op. Income | $11M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 73.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 5.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $14.52 | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $165M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $74M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | -$44.1K |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $152M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $410.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $165M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $74M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | -$44.1K |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $152M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $410.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $264M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $101M |
| Inventory | $73M |
| Other Current Assets | $72M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $444M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $89M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $131M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $277M |
| TOTAL ASSETS | $721M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $47M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $249M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $361.5K |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $277M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $353M |
| Retained Earnings | $47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $18M |
| Other Equity | $8M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $425M |
| Minority Interest | $20M |
| TOTAL EQUITY | $445M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $721M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$244M |