| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $14M | $3M | 266.5% | 1682.4% |
| Op. Income | -$32M | -$61M | -$76M | 48.3% | 58.5% |
| Gross Margin | 93.4% | 83.4% | 71.8% | 10.0pp | 21.6pp |
| Net Margin | -71.4% | -490.0% | -2867.2% | 418.7pp | 2795.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.72 | $-1.30 | 55.6% | 75.4% |
| Free Cash Flow | -$32M | -$56M | -$80M | 43.8% | 60.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$35M |
| Income Tax Expense | $324.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $358.0K |
| EBIT | -$28M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35M |
| Depreciation & Amortization | $358.0K |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$106M |
| Sales/Maturities of Investments | $77M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $82.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $162M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | $101M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $214M |
| Net Receivables | $37M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $617.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $468M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $596.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $479M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $203M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $306.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $206M |
| TOTAL LIABILITIES | $254M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$133.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $225M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $225M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $479M |
| Total Debt | $207M |
| Net Debt | $16M |