| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $50M | $5M | -37.7% | 494.6% |
| Op. Income | -$50M | -$32M | -$67M | -58.4% | 25.0% |
| Gross Margin | 88.8% | 93.4% | 85.0% | -4.7pp | 3.7pp |
| Net Margin | -169.6% | -71.4% | -1367.8% | -98.2pp | 1198.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.42 | $-0.32 | $-1.16 | -31.2% | 63.8% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$32M | -$67M | -42.8% | 32.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $351.0K |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$52M |
| Depreciation & Amortization | $17.0K |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$126M |
| Sales/Maturities of Investments | $64M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$106M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $278M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $435M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $595.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $445M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $777.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $204M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $194.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $207M |
| TOTAL LIABILITIES | $258M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$294.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $186M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $186M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $445M |
| Total Debt | $208M |
| Net Debt | $123M |