| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | — | $4M | — | 1517.1% |
| Op. Income | -$241M | — | -$302M | — | 20.1% |
| Gross Margin | 91.6% | — | 79.5% | — | 12.1pp |
| Net Margin | -439.8% | — | -8449.8% | — | 8010.0pp |
| EPS (Diluted) | $-3.78 | — | $-5.66 | — | 33.2% |
| Free Cash Flow | -$247M | — | -$281M | — | 11.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $111M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $185M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $296M |
| Cost & Expenses | $301M |
| OPERATING INCOME | -$241M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$259M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$262M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$262M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$262M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$229M |
| EBITDA | -$227M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$262M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$247M |
| Capital Expenditure | -$428.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$226M |
| Sales/Maturities of Investments | $407M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $180M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $101M |
| FREE CASH FLOW | -$247M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $88M |
| Short-Term Investments | $183M |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $330M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $596.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $341M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $202M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $849.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $206M |
| TOTAL LIABILITIES | $253M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$982M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $89M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $341M |
| Total Debt | $206M |
| Net Debt | $118M |