| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $36M | $38M | -3.0% | -8.1% |
| Op. Income | -$42M | -$4M | $7M | -899.6% | -697.2% |
| Gross Margin | 51.2% | 41.0% | 29.6% | 10.1pp | 21.5pp |
| Net Margin | -92.8% | -15.4% | 22.2% | -77.4pp | -115.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.78 | $-0.13 | $0.21 | -480.6% | -481.4% |
| Free Cash Flow | $4M | $9M | $4M | -59.9% | -12.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $43M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $498.4K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$46M |
| Income Tax Expense | -$13M |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$9.5K |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$40M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $16.3K |
| Deferred Income Tax | -$12M |
| Other Non-Cash Items | $46M |
| Change in Working Capital | $257.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$2.6K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $186M |
| Intangible Assets | $91M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $473.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $300M |
| TOTAL ASSETS | $363M |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $396.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $171M |
| Common Stock | $193M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$52M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $192M |
| Minority Interest | -$19.3K |
| TOTAL EQUITY | $192M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $363M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $14M |