| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152M | — | $123M | — | 23.6% |
| Op. Income | -$58M | — | -$9M | — | -521.5% |
| Gross Margin | 38.2% | — | 29.5% | — | 8.6pp |
| Net Margin | -32.1% | — | -7.3% | — | -24.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.18 | — | $-0.28 | — | -326.3% |
| Free Cash Flow | $12M | — | -$24M | — | 150.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $94M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $116M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | -$58M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$67M |
| Income Tax Expense | -$18M |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $15M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $593.7K |
| Deferred Income Tax | -$17M |
| Other Non-Cash Items | $58M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$60M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$70M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $186M |
| Intangible Assets | $91M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $473.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $300M |
| TOTAL ASSETS | $363M |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $396.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $171M |
| Common Stock | $193M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$52M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $192M |
| Minority Interest | -$19.3K |
| TOTAL EQUITY | $192M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $363M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $14M |