| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | $35M | $40M | 2.4% | -9.4% |
| Op. Income | -$2M | -$42M | -$5M | 94.1% | 49.3% |
| Gross Margin | 44.1% | 51.2% | 30.1% | -7.1pp | 14.0pp |
| Net Margin | -9.4% | -92.8% | -10.6% | 83.4pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.78 | $-0.13 | 89.7% | 37.5% |
| Free Cash Flow | $18M | $4M | -$5M | 379.2% | 466.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $44.8K |
| Interest Expense | $279.8K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $280.2K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$544.6K |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $37M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $82M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $186M |
| Intangible Assets | $90M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $20M |
| Other Non-Current Assets | $400.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $300M |
| TOTAL ASSETS | $382M |
| Account Payables | $76M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $127M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $64M |
| TOTAL LIABILITIES | $191M |
| Common Stock | $193M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$53M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $191M |
| Minority Interest | -$4.8K |
| TOTAL EQUITY | $191M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $382M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | -$974.3K |