| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $78M | $48M | 9.1% | 75.5% |
| Op. Income | -$13M | -$19M | -$43M | 29.9% | 69.2% |
| Gross Margin | 50.6% | 46.8% | 28.5% | 3.7pp | 22.0pp |
| Net Margin | -13.5% | -22.6% | -80.3% | 9.2pp | 66.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.02 | $-1.59 | $-3.59 | 35.8% | 71.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $87.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $259.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $908.4K |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $87M |
| PP&E (Net) | $129M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $186M |
| TOTAL ASSETS | $273M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $299M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $414M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $719.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $466M |
| Common Stock | $62.7K |
| Additional Paid-In Capital | $196M |
| Retained Earnings | -$328M |
| Treasury Stock | -$67M |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$192M |
| Minority Interest | -$954.3K |
| TOTAL EQUITY | -$193M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $273M |
| Total Debt | $83M |
| Net Debt | $45M |