| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $95M | $43M | -17.9% | 80.9% |
| Op. Income | -$19M | -$12M | -$54M | -52.1% | 65.0% |
| Gross Margin | 46.8% | 55.2% | 9.4% | -8.4pp | 37.5pp |
| Net Margin | -22.6% | -14.5% | -116.3% | -8.1pp | 93.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.59 | $-1.26 | $-4.65 | -26.2% | 65.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $86.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $35.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$18M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $925.8K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $199M |
| TOTAL ASSETS | $272M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $295M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $401M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $731.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $455M |
| Common Stock | $62.2K |
| Additional Paid-In Capital | $195M |
| Retained Earnings | -$317M |
| Treasury Stock | -$67M |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$182M |
| Minority Interest | -$1M |
| TOTAL EQUITY | -$183M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $272M |
| Total Debt | $82M |
| Net Debt | $42M |